vestalab / مقالات / کالیبراسیون تجهیزات پزشکی
۵ دقیقه

کالیبراسیون تجهیزات پزشکی

آنچه میخوانید ...

بسیاری از تجهیزات پزشکی ای که در آزمایشگاه ها به منظور انجام آزمایشات پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، بعد از گذشت مدتی کار کردن ممکن است در نتایج اندازه گیری های خود دچار تغییراتی شوند، که به منظور رفع این مشکل لازم است تا تجهیزات پزشکی در یک دوره ی مشخصی تست کالبراسیون برروی آن ها انجام داده شود ما در این نوشته قصد داریم تا در مورد اهمیت کالیبراسیون در تجهیزات پزشکی اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم پس تا انتهای این نوشته همراه ما باشید.

اهمیت کالیبراسیون در تجهیزات پزشکی

دستگاه های پزشکی استفاده شده در آزمایشگاه ها ممکن است بعد از گذشت مدتی در مقدار نمایش نتایج خود تغییراتی را داشته باشند که به منظور رفع چنین مشکلی لازم است تا حتما توسط دستگاه تست کالیبراسون مورد بررسی قرار بگیرند.

در زمان کالیبراسون اگر مقدار بدست آمده با مقدار استاندارد مقایرت داشته باشد لازم است تا حتما قبل از استفاده مجدد از دستگاه آن را کالیبر کنند. توجه داشته باشید در صورتی که دستگاه ها و تجهیزات پزشکی کالیبر نباشند استفاده کردن از آن ممنوع است و می تواند خطرات جبران ناپذیری را از جمله مالی و جانی به همراه داشته باشد.

پس باتوجه به اهمیت این موضوع چون لوازم و تجهیزات پزشکی به منظور بررسی شرایط بیمار و نمونه گرفتن مورد استفاده قرار می گیرد کالیبر کردن آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

کدام یک از تجهیزات پزشکی نیاز به انجام کالیبراسون دارند؟

از جمله وسایل و تجهیزات پزشکی که می بایست حتما کالیبراسیون برروی آن ها انجام شود عبارتند از:

 • تجهیزات پزشکی ای که به منظور بررسی شرایط بیمار استفاده می شوند.
 • تجهزات پزشکی ای که انرژی خروجی مشخصی را به منظور درمان اعمال می کنند.

کالیبراسیون چه زمانی باید انجام داده شود؟

در جواب این سوال باید گفت که عوامل مختلفی در زمان می تواند تاثیر گزار باشد که شامل موارد زیر می شوند.

 • شناخت کامل کارکرد دستگاه
 • سابقه نگهداری از دستگاه
 • متغییر بودن شرایط محیطی اعم از رطوبت، دما و …
 • مدت زمان عمر مفید دستگاه
 • نیاز به انجام کالیبراسیون با توجه به پیشنهاد کارخانه سازنده
 • داده های بدست آمده از کالیبراسیون ها قبلی

کالیبراسیون معمولا در کجا می بایست انجام شود؟

به منظور انجام کالیبراسیون می توانید آن را محلی که دستگاه را قرار داده اید کالیبراسیون را انجام دهید، معمولا نیز  پیشنهاد می شود تا کالیبراسیون در همان محلی که قرار دارد انجام شود. تا با تغییر محل قرارگیری دستگاه و حمل و نقل آن در روند انجام کالیبراسیون هیچ مشکلی ایجاد نشود.

توجه کنید که دستگاه هایی که کالیبر شده اند با آن هایی که کالیبر نشده اند نباید به هیچ عنوان اشتباه گرفته شود. چرا که باعث شده تا از دقت دستگاه کاسته شود، به همین منظور لازم است تا حتما بروی دستگاه کالیبر شده با عنوان نام، کد شناسایی، تاریخ کالیبراسیون و زمان بعدی کالیبراسیون حتما قرار داده شود.

ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که در تجهیزات آزمایشگاهی چون از سنسور های متفاوتی به منظور سنجش استفاده می شود می توان گفت که کالیبراسیون از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که در میزان کیفیت نتایج بسیار تاثیر گذار است.

پس لازم است تا علاوه بر کالیبر دستگاه در زمان خرید به صورت دوره ای کالیبراسیون آن ها اهمیت دهید. به طور معمول برای انجام کالیبراسیون تجهیزات پزشکی از سه روش استفاده می شود:

 • به منظور بدست آوردن خطا و ثبت نتایج بدست آمده
 • روش اول را در بر می گیرد و نتیجه بدست آمده مقایسه شده تا از این طریق قبول و رد آن مشخص شود.
 • این روش نیز روش دوم را در بر می گیرد و لازم است تا خطای ایجاد شده تعمیر یا حذف شود.

برای انجام کالیبراسیون تجهیزات پزشکی می توانید آن را در همان شرکت سازنده انجام دهید. شرکت وستا تجهیز پارت از جمله شرکت های واردکننده تجهیزات پزشکی محسوب می شود که بمی توانید برای کالیبراسیون تجهیزات پزشکی مراجعه کنید.

برچسب های کالیبراسون

بعد از کالیبراسون تجهیزات پزشکی برروی دستگاه ها برچسب های با رنگ های متفاوت اعم از سبز، قرمز، نارنجی زده می شود که هر کدام از آن ها معنای خاصی دارد.

برچسب سبز: زمانی که کالیبر دستگاه تمام شد برروی آن برچسبی زده می شود که تاریخ انقضا برروی آن نوشته شده است.

برچسب قرمز: زمانی که کالیبراسیون در زمان مشخصی انجام داده نشده باشد این برچسب زده می شود تا از این طریق بتوان فهمید که کالیبراسیون در زمان مناسبی انجام نشده است.

برچسب نارنجی: اگر دستگاه شما نیاز به کالیبراسیون نداشته باشد از این برچسب استفاده می کنند. تا از این طریق بتوان به راحتی آن را شناسایی کرد.

کلام آخر

ما در این نوشته قصد داشتیم تا به میزان اهمیت کالیبراسیون در تجهیزات ازمایشگاهی اشاره کنیم چرا که عدم انجام به موقع این کار باعث شده تا نتایج به دست آمده از آزمایش دقیق نباشد به همین منظور اگر دستگاه های آزمایشاهی نیاز به کالیبراسیون دارند می توانید با شرکت وستا تجهیز پارت در ارتباط باشید.

وستا تجهیز پارت

نماینده انحصاری StatFax و Chemwell در ایران
ارائه خدمات فروش، پشتیبانی و مشاوره
مدیریت ارتباط با مشتری
ارائه جدیدترین دستگاه های الایزا و بیوشیمی در انواع دستی و اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *