vestalab / مقالات / الایزا واشر
۵ دقیقه

الایزا واشر

آنچه میخوانید ...

در آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی بزرگ چون نمونه گیری در تعداد بالا انجام می شود به منظور شستشو تجهیزات آزمایشگهی خود از دستگاه الایزا واشر استفاده می کنند که از ۴ مخزن برخوردار است که یکی از این ۴ مخزن مربوط به مواد زائدی که در طول شستشو به وجود می آید و ۳ مخزن دیگر کار شستشو را انجام می دهد. نحوه شستشو چاهک ها به طور همزمان انجام می شود یکی از ویژگی های دستگاه این است که احتمال ابتلا به آلودگی در فرد به حداقل می رسد.

نحوه کار با دستگاه الایزا واشر

یکی از اهداف مهم طراحی این دستگاه عدم ایجاد هر نوع اختلال در تکینک الایزا می باشد که کنترل آن از طریق میکروپروسسورها است که وظیفه برنامه ریزی و کنترل شستشو را به عهده دارند.

در راس دستگاه الایزا واشر ۸ سوزن به منظور شتشو و تکان دادن در یک ردیف قرار داده شده است.

بخش های مختلف دستگاه

دستگاه الایزا واشر از بخش های مختلفی تشکیل شده است که شامل موارد زیر می شود:

  • برد دستگاه
  • پمپ دستگاه
  • نیدل دستگاه
  • شلنگ های رابط

یکی از نکات بسیار حائز اهمیت این است که حتما بعد استفاده از دستگاه الایزا واشر دستگاه را با آب مقطر پرایم کرده و همه مهم تر سوزن های نیدل دستگاه را با ابزارهای مخصوصی که در دستگاه وجود دارد آن را تمیز کنید.

اگر برای آزمایشگاه خود قصد خرید تجهیزات آزمایشگاهی را دارید حتما به سایت وستا تجهیز پارت مراجعه کنید علاوه بر آن می توانید با شماره های زیر تماس بگیرد همکاران ما در واحد فروش به شما کمک می کنند.

بررسی میزان کیفیت الایزا واشر

به منظور بررسی کیفیت الایزا واشر می توان از کیت های کنترل کیفیت استفاده کرد که لازم است تا به صورت هفتگی این کار انجام شود. نحوه انجام آن نیز به این شکل است که ابتدا به چاهک های استریپ یه میزان مشخص کنژوکه اضافه می شود.

بعد از آن لازم است تا استریپ ها را ۴ مرتبه از طریق بافر شستشوی موجود در کیت شسته، سوبسترا و بعد محلول توقف آزمایش را اضافه کنیم.

به منظور بررسی کیفیت الایزا واشر لازم است تا حتما موارد زیر بررسی شود.

موقعیت سوزن: سوزن ها حتما باید تمیز باشند و از همه مهم تر لازم است تا موقعیت افقی و عمودی آن ها نسبت به چاهک مورد بررسی قرار بگیرد. یکی از نکات بسیار حائز اهمیت این است که به هیچ عنوان نباید سوزن به انتهای چاهک برخورد داشته باشد چرا که میان نوک سوزن و سطح چاهک تداخل مکانیکی ایجاد خواهد کرد.

زمان مکش: این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که اگر مکش در مدت زمان دقیقی انجام نشود منجر به بازگشت محلول به انتهای چاهک شده و درنهایت باعث ایجاد خطا در پاسخ آزمایش می شود. علاوه بر این موضوع زمانی که مکش طولانی انجام شود موادی که در انتهای چاهک هستند خشک شده و در نتیجه آزمایش خراب می شود.

حجم توزیع: توزیع مواد به تمامی چاهک ها لازم است تا به یک میزان بسته به ظرفیت چاهک ها باشد و از همه مهم تر سوزن ها باید حتما تمیز باشند.

خلاء: میزان خلاء برای سیستم مکش لازم است بین ۶۰ تا ۷۰ درصد کالیبره شود. در صورتی که این خلاء بیشتر باشد منجر به خشک شدن چاهک و فعالیت آنزیم ها در چاهک شده و در نتیجه تست تاثیر خواهد داشت.

جذب چاهک ها را در طول موج ۴۵۰ نانو قرائت می کنیم مقداری که از خوانش چاهک ها لازم است بدست بیاید باید کمتر از ۰.۱ باشد در صورتی که از این مقدار گفته شده بالاتر باشد می توان گفت که شستشوی دستگاه به درستی انجام نشده است.

شستشوی دستگاه الایزا واشر

کاربرد اصلی دستگاه الایزا واشر بالابردن کیفیت شستشو پلیت های الایزا و از همه مهم تر جلوگیری از آلودگی کارشناس آزمایشگاه می باشد.

شستشویی که دستگاه الایزا واشر انجام می دهد منجر به از بین بردن آلودگی هایی که در تست های عفونی نظیر HIV،hbs  و … است می باشد. آزمایشگاه هایی که از این دستگاه استفاده می کند چون از مراجعه کننده های خود تست های تشخیصی بالایی را دریافت می کنند به کمک دستگاه الایزا واشر می توانند پروسه کاری خود را گسترش دهند چرا که دقت شستشوی این دستگاه بسیار بالا می باشد.

تمیز کردن دستگاه بعد از استفاده به منظور بالابردن کارایی دستگاه از اهیمت بسیار بالایی برخوردار است اگر دستگاه در پاسخ تست های خود دچار اختلال شده است می توانید به منظور تعمیر دستگاه با کارشناسان وستا تجهیز پارت در ارتباط باشید.

خرید دستگاه الایزا واشر

همانطور که گفتیم از مهم ترین کاربرد دستگاه الایزا واشر در آزمایشگاه ها به منظور عدم ایجاد اختلال در تست های الایزا می باشد. به منظور خرید دستگاه الایزا و همچنین تعمیر با شماره های تماس بگیرید یکی از اهدف اصلی ای شرکت وستا تجهیز پارت بالابردن سطح سلامت در جامعه می باشد.

 

 

 

وستا تجهیز پارت

نماینده انحصاری StatFax و Chemwell در ایران
ارائه خدمات فروش، پشتیبانی و مشاوره
مدیریت ارتباط با مشتری
ارائه جدیدترین دستگاه های الایزا و بیوشیمی در انواع دستی و اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *