vestalab / مقالات / الایزا ریدر چیست؟
۶ دقیقه

الایزا ریدر چیست؟

آنچه میخوانید ...

الایزا ریدر به عنوان یک روش ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم است که آنتی بادی ها یا واکنش سیستم ایمنی بدن به پاتوژن ها، میکروب ها و آلرژن هایی است که ممکن است به بدن حمله کنند را تشخیص می دهد. شرکت وستا تجهیز پارت تامین کنند لوازم آزمایشگاهی و پزشکی ایران است که الایزا ریدر را از برند مطرح اوارنس تکنولوژی وارد می کند. با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله بیشتر درباره مشخصات و کارکرد این دستگاه صحبت کنیم.

کار الایزا ریدر

الایزا ریدر یک صفحه پلی استایرن ۹۶ چاهی یا میکروپلیتی است، که با یکی از دو روش زیر آزمایش سنجش فاکتورهای آزمایش را اندازه گیری می کند. در اصل با اندازه گیری آنتی‌ژن یا آنتی‌بادی نمونه کار خود را انجام می دهد.

نحوه کار کرد این دستگاه

زمانی که هدف آزمایش تعیین وجود آنتی بادی در نمونه بالینی باشد، آنتی ژن به کف هر چاهک چسبانده می شود. اما اگر هدف شناسایی آنتی ژن در یک نمونه بالینی باشد، آنتی بادی به کف هر چاه متصل می شود.

شماتیک الایزا ریدر

معرفی و انکوباسیون نمونه هدف تنها آغاز فرآیند الایزا ریدر است. در مرحله بعد برای تعیین اینکه آیا اتصال بین آنتی بادی جذب شده، هدف و آنتی ژن صورت گرفته است یا خیر، یک آنتی بادی شاخص برچسب گذاری شده وارد می شود. معمولا از یک ماده فلورسنت یا کروموژنیک برای برچسب گذاری آنتی بادی شاخص استفاده می شود تا این دستگاه بتواند غلظت آن را اندازه گیری کند. این دستگاه با نام های میکروپلیت خوان یا سنجش خوان الایزا نیز شناخته می شود.

اسپکتروفتومتری که توسط الایزا ریدر انجام می شود، در اصل مقدار نور جذب و منعکس شده توسط یک نمونه مانند پروتئین را اندازه گیری می کند. فلورسانس و لومینسانس را می توان با پلیت ریدر نیز اندازه گیری کرد. هنگامی که در معرض نور قرار می گیرند، رنگ های شیمیایی فلورسانس می شوند و یک رنگ یا طول موج خاصی را ساطع می کنند. یک ماده با کمیت بازتاب، جذب و رنگ؛ شناسایی و اندازه گیری می شود.

الایزا ریدرها دارای نرم افزاری هستند که اندازه گیری های شدت خام را به منحنی های کمی تبدیل می کند. منحنی‌های کالیبراسیون در نرم‌افزار مندرج هستند تا کیفیت دستگاه را تضمین کنند.

متخصصان از این نمودارها برای آزمایش پروتئین ها و آنزیم ها استفاده می کنند. آنها همچنین در تشخیص HIV و اندازه گیری اسیدهای نوکلئیک به کار می روند.

وجود آنتی‌بادی‌ها یا آنتی‌ژن‌های عامل عفونی در یک ارگانیسم، آنتی‌بادی‌های واکسن، یا آنتی‌بادی‌های خودکار، مثل آرتریت روماتوئید؛ را تأیید می‌کند.

سنجش خوان الایزا

عملکرد اولیه میکروپلیت ریدر الایزا، اندازه گیری اختلاف انرژی نور قبل و بعد از عبور از نمونه آزمایشی با استفاده از رنگ سنج فوتوالکتریک یا اسپکتروفتومتر است. تفاوت انرژی در نور ناشی از جذب ماده آزمایشی معمولاً به طور خطی با غلظت ماده آزمایش مرتبط است.

محدوده طول موج خوان میکروپلیت بین ۴۰۰ تا ۷۵۰ نانومتر است. برخی از الایزا ریدرها آنالیزهای خود را بین ۳۴۰ تا ۷۰۰ نانومتر و در طیف فرابنفش انجام می دهند. فیبرهای نوری در سیستم نوری برای تامین نور چاه های میکروپلیت حاوی نمونه به کار می رود.

قطر پرتو نوری که از نمونه عبور می کند بین ۱ تا ۳ میلی متر است. نور ساطع شده از نمونه توسط یک دستگاه تشخیص شناسایی می شود که سیگنال را تقویت می کند و جذب نمونه را محاسبه می کند. از طریق یک سیستم سیگنال به داده تبدیل می شود و امکان تفسیر نتایج آزمون را فراهم می کند. میکروپلیت ریدر الایزا از سیستم نور دو پرتو استفاده می کند.

انواع الایزا ریدر

بر اساس فناوری‌های تشخیص، دو نوع اصلی الایزا ریدر وجود دارد، که عبارتند از:

۱. الایزا ریدر اختصاصی

الایزا ریدر اختصاصی با کمک یک فناوری جذب، لومینسانس یا فلورسانس می تواند داده های اختصاصی را اندازه گیری کند. این دستگاه نمی تواند با مدل چند حالته تطبیق یابد، اما چون حساسیت و قابلیت اطمینان بیشتری و قیمت مقرون به صرفه تری دارد، برای استفاده در آزمایشگاه های تخصصی بسیار خوب است.

۲. الایزا ریدر چند حالته

مدل چند حالته با حالت های تشخیص موارد گوناگون، می تواند چندین فناوری را به کار گیرد تا به تشخیص صحیح برسد. گنجاندن تمام روش‌های تشخیص در یک ابزار این دستگاه را پیچیده‌تر از مدل اختصاصی کرده است. الایزا ریدر چند حالته تقریبا گران است. اما، برخی از مدل‌ها درجه بالایی از مدولار بودن دارند و به این ابزار اجازه می‌دهند تنها با ویژگی‌های مورد نیاز ساخته شود.

اجزای دستگاه

در ادامه اجزای مختلف الایزا ریدر را به اختصار معرفی می کنیم:

اجزای مختلف دستگاه پلیت ریدر

منبع نور

از لامپ های فلاش زنون به عنوان منبع نور در الایزا ریدر استفاده می شود.

فیلترها و تک رنگ ها

این دو فناوری انتخاب طول موج رقیب هستند که در طراحی ریدر میکروپلیت مورد نیاز هستند. تک رنگ ها نور چند رنگ را به نور تک رنگ تبدیل می کنند. مسیرهای نور برای تحریک و تشخیص شامل فیلترهای نوری با طول موج و پهنای باند خاص است. فیلترها در مقایسه با تک رنگ ارزانتر هستند. اینها بین منبع نور و نمونه قرار می گیرند و اطلاعات مهمی به الایزا ریدر می دهند.

میکروپلیت

میکروپلیت ها به گونه ای طراحی شده اند که دارای چاه هایی با حجم محدود برای قرارگیری نمونه هستند. چاه های ۹۶، ۳۸۴ و ۱۵۳۶ در هر صفحه، بهترین گزینه برای غربالگری هستند.

میکروپلیت خوان

فن‌آوری‌های مختلفی مانند جذب، فلورسانس و لومینسانس برای تشخیص و تعیین کمیت رویدادهای شیمیایی، بیولوژیکی یا فیزیکی در چاه یک الایزا ریدر به کار می رود.

نرم افزار برای تحلیل نتایج

نرم افزارهای مختلفی را می توان برای ساده سازی فرآیند تجزیه و تحلیل داده ها نصب و در الایزا ریدر به کار گرفت.

قیمت دستگاه الایزا ریدر 

قیمت این دستگاه وارداتی با توجه به قیمت ارز، هزینه های گمرک و واردات، کیفیت و به روز بودن دستگاه و… می تواند تغییر کند. برای اطلاع دقیق از قیمت الایزا ریدر وستا تجهیز پارت می توانید با شماره ۰۲۱-۷۲۸۰۱ تماس بگیرید.

سخن آخر

دستگاه های تجهیزات پزشکی و آژمایشگاهی بسیار حساس هستند و باید با بیشترین استانداردها تولید، نگهداری، حمل و نقل و آماده به کار شوند. بدین منظور اگر قصد تهیه میکروپلیت ریدر برای آزمایشگاه دارید، حتما این فاکتورها را در نظر بگیرید. امیدواریم در این مقاله نکات مفیدی درباره الایزا ریدر و نحوه کارکردش به شما داده باشیم.

وستا تجهیز پارت

نماینده انحصاری StatFax و Chemwell در ایران
ارائه خدمات فروش، پشتیبانی و مشاوره
مدیریت ارتباط با مشتری
ارائه جدیدترین دستگاه های الایزا و بیوشیمی در انواع دستی و اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *